Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Data wpisu: 12 styczeń 2021r. • Autor wpisu: instalacje-fotowoltaiczne.plCo składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej?


Fotowoltaika dla firm, instytucji, domu, rolnictwa, farmy fotowoltaiczne PV. Projektowanie instalacji fotowoltaicznych, sprzedaż, doradztwo i montaż.


Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od kilku różnych czynników. Jakich dokładnie? Elementem, który w największym stopniu wpływa na cenę, jest moc oraz wielkość instalacji. Przy projektowaniu należy oszacować, jaka moc będzie nam potrzebna.


Wydawać to się może trudne do wykonania, jednak wystarczy znać swoje dotychczasowe średnie roczne zużycie energii, a już będziemy mogli sprawnie przebrnąć przez ten etap, ponieważ należy mieć na uwadze, że na każde 1000 kWh zużywanego co roku prądu wymagana jest moc instalacji w granicach 1-1,25 kWp. To jednak nie wszystko, ponieważ na 1kWp mocy potrzeba ok. 6,8m² powierzchni dachu, więc przy okazji będziemy w stanie określić, jakie wymiary musi mieć nasza instalacja. W razie trudności warto pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostają firmy, które chętnie zapewnią swoje fachowe doradztwo.


Na tym jednak nie koniec, ponieważ liczy się również rodzaj samej instalacji. Najczęściej montowana jest na dachach, ale warto wiedzieć, że możliwe jest także usytuowanie całego rozwiązania na gruncie. Ostateczny wybór nie tylko zależy od naszych preferencji, ale również od nośności dachu. Jeśli okaże się, że umiejscowienie na dachu nie będzie możliwe, to pozostaje montaż na gruncie. W obu przypadkach trzeba liczyć się z dodatkowymi koszty inwestycji.


Nie bez znaczenia pozostaje również wybór paneli fotowoltaicznych. Dystrybutorzy są w stanie zapewnić nam różnego typu panele. Niektóre z nich są tańsze, inne droższe. Na pewno większość z nas zainteresuje się tym tańszymi, ale warto wiedzieć, że im wyższy standard poszczególnych części instalacji, tym będą lepiej się sprawdzały w przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną, ale musimy mieć świadomość, że są one droższe.


Na panelach fotowoltaicznych nie kończą się nasze wydatki. Trzeba jeszcze kupić falownik, konstrukcję nośną oraz okablowanie. W tym zestawie kluczowe znaczenie odgrywa falownik, ponieważ odpowiada za zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny. To bardzo ważne urządzenie, bez którego system po prostu nie będzie działać tak jak potrzeb. Oznacza to, że w tym przypadku należy sięgnąć po jak najlepsze rozwiązanie, ponieważ od falownika zależy, jak długo dana instalacja będzie nam służyła.Co jeszcze składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej?


Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się również montaż. Niektórzy mogą próbować montażu instalacji we własnym zakresie, ale zwykle kończy się to niepowodzeniem. Dlatego, jeśli nie wiemy, jak poradzić sobie z montażem, jak również, gdy nie chcemy narażać się na jakieś uszkodzenia, to lepiej zamówić profesjonalne wsparcie.


Z tym nie będzie żadnych trudności, ponieważ do naszej dyspozycji pozostają firmy, które specjalizują się w montażu instalacji fotowoltaicznej. Koszty ich usług bywają bardzo różne, ale wystarczy skupić się na wsparciu ze strony najlepszej firmy, a otrzymamy kompleksowe wsparcie, w tym również profesjonalny montaż i to w bardzo atrakcyjnych stawkach.Ile ostatecznie zapłacimy za instalację fotowoltaiczną?


Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się rozczarować, ponieważ nie da się tego stwierdzić. Bazując na tym, co już udało nam się ustalić, można dojść do wniosku, że cena będzie uzależniona od wielu różnych aspektów, więc w zależności od tego, po jakie rozwiązania sięgniemy, jak również od tego, jak je dostosujemy do swoich potrzeb, to takie poniesiemy koszty.


Najczęściej można spotkać się z opinią, że instalacja fotowoltaiczna to koszt około 20-40 tysięcy złotych. Warto w tym miejscu wspomnieć, ze oferowane są dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, więc jeśli się na nie zdecydujemy, to na pewno ostateczne koszty jeszcze bardziej się zmniejszą.Nasi strategiczni partnerzy