Czy fotowoltaika się opłaca?

Data wpisu: 20 styczeń 2021r. • Autor wpisu: instalacje-fotowoltaiczne.pl

Czy fotowoltaika to rozwiązanie warte uwagi?


Fotowoltaika dla firm, instytucji, domu, rolnictwa, farmy fotowoltaiczne PV. Projektowanie instalacji fotowoltaicznych, sprzedaż,  doradztwo i montaż.


Czy będzie nam się opłacać? Sprawdzamy!

 

Fotowoltaika – co to właściwie znaczy?

 

Fotowoltaika to innowacyjne rozwiązanie, które zostało wprowadzone na rynek jako alternatywa dla tradycyjnego wytwarzania energii. Konwencjonalne metody wytwarzania energii są coraz droższe i mniej opłacalne, a dostępne paliwa kopalne stopniowo się wyczerpują, więc trzeba było poszukać lepszego rozwiązania, które dostarczy potrzebną energię, a przy okazji nie będą szkodziły naszemu środowisku, które i tak nie jest w zbyt dobrej kondycji. I tak na rynek weszła fotowoltaika, która nie potrzebuje żadnych surowców naturalnych do wytworzenia energii. Z czym dokładnie mamy do czynienia?


Fotowoltaika zwana również instalacją fotowoltaiczną to urządzenie, które pozwala pobierać energię pochodzącą ze słońca i przekształcać ją w energię elektryczną. Aby wytworzyć energię elektryczną z pomocą promieniowania słonecznego, potrzebny jest moduł fotowoltaiczny, który połączony z innymi modułami tworzy panel słoneczny. Aby cała instalacja funkcjonowała prawidłowo, potrzebny jest falownik, który nie tylko generuje prąd zmienny, ale jest „mózgiem” całego systemu. Instalacja takiego systemu może przebiec bardzo sprawnie, o ile zgłosimy się do fachowców i dysponujemy odpowiednimi środkami.Fotowoltaika – zalety


Warto zacząć od tego, że fotowoltaika jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Nie ma znaczenia, czy chcemy wykorzystać instalację w swoim prywatnym domu, firmie, gospodarstwie rolnym, czy w innym budynku. Mamy do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdzi się wszędzie, gdzie zostanie wykorzystane.


Co więcej, fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne, które nie emituje zanieczyszczeń, a panele fotowoltaiczne nawet jak się zużyją, to można je poddać recyklingowi. Nie sposób również zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które daje oszczędności i niezależność energetyczną. Dzięki posiadaniu instalacji fotowoltaicznej możemy odciąć się od dostawy prądu, ograniczyć wysokie rachunki i sprawić, że będziemy cieszyli się wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem.Fotowoltaika – wady


A co z wadami? Czy fotowoltaika ma jakieś słabe strony? Co niektórzy wskazują na wysokie koszty samego zakupu i montażu instalacji. Aby w ogóle instalacja znalazła się w naszym gospodarstwie, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 20-40 tysięcy złotych. Niektórzy na samą myśl o takim wydatku rezygnują z fotowoltaiki.


Jednak warto pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, który ponosimy na początku. Później instalacja nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, więc nie musimy się martwić kolejnymi dużymi wydatkami. Co więcej, bardzo dużo słyszy się o tym, że oferowane są dofinansowania instalacji, więc jeśli zbierzemy trochę informacji na dany temat, jak również dopełnimy formalności, to mamy szansę na przycięcie kosztów całego przedsięwzięcia.


A co z innymi wadami? Znajdzie się coś jeszcze? Spotkać się można również z opinią, że fotowoltaika to rozwiązanie, które nie nadaje się do naszego klimatu, ponieważ najwięcej mamy pochmurnych dni, a to oznacza, że instalacja nie będzie zapewniała nam odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Jednak to nie do końca jest prawdą. Warto pamiętać, ze nawet przez chmury słońce potrafi się przedzierać, a dobre panele będą w stanie nie tylko łapać promieniowanie słoneczne, ale również są w stanie wychwycić czerwone i niebieskie długości fal. Jeśli sięgniemy po najlepsze panele słoneczne, to będziemy w stanie czerpać korzyści z danej instalacji również w pochmurne dni.Fotowoltaika – opłaca się czy nie?


Jaka będzie ostateczna odpowiedź? Warto inwestować w fotowoltaikę? Czy instalacja fotowoltaiczna będzie nam się opłacała? Odpowiedź może być jedna – zdecydowanie tak! Biorąc pod uwagę, że ceny prądu z każdym rokiem są wyższe, a nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, to fotowoltaika okazuje się zdecydowanie lepszym wyborem. Nie musimy liczyć się z coraz większymi kosztami za konwencjonalne rozwiązania, możemy stać się niezależni od dostawcy i zacząć oszczędzać.


Co więcej, nawet jeśli poniesiemy koszty z tytułu zakupu i montażu instalacji, to warto pamiętać, że to inwestycja na długie lata, która jest dofinansowywana, więc jeśli nie stać nas na jej założenie we własnym zakresie, jak również wtedy, gdy nie chcemy tracić oszczędności, to możemy sprawdzić, gdzie możemy ubiegać się o dofinansowanie.Nasi strategiczni partnerzy