Czy fotowoltaika działa bez słońca?

Data wpisu: 5 styczeń 2021r. • Autor wpisu: www.instalacje-fotowoltaiczne.pl

Czy fotowoltaika działa bez słońca?


Czy panele słoneczne działają bez słońca? Czy fotowoltaika będzie działała w pochmurne dni, czy w nocy? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zachęcamy do krótkiej lektury!


Fotowoltaika dla firm, instytucji, domu, rolnictwa, farmy fotowoltaiczne PV. Projektowanie instalacji fotowoltaicznych, sprzedaż, doradztwo i montaż.


Jak działa fotowoltaika?


Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest komórka solarna, która jako urządzenie elektroniczne wychwytuje docierające do niej promienie słoneczne, a następnie zamienia je w prąd elektryczny. Komórki solarne z kolei łączone są w tak zwane moduły, a następnie w panele słoneczne, które można instalować na dachu budynków lub na gruncie.


Promieniowanie słoneczne dostarcza zarówno światła jak i fotonów, czyli energii w postaci małych cząstek, w bardzo dużej ilości, więc każdy, kto sięgnie po instalację fotowoltaiczną, może łapać je do woli i zamieniać w prąd elektryczny. Im więcej fotonów przechwycą panele, tym większe zbiory prądu elektrycznego, a w efekcie nawet ciągły strumień prądy. Jednak proces ten zachodzi tylko wtedy, gdy na panele padają bezpośrednio panele słoneczne. Tym samym im więcej słońca, tym więcej prądu możemy wytworzyć.


Cały system faktycznie opiera się na poborze światła słonecznego do produkcji energii, ale to wcale nie oznacza, że gdy zabraknie słońca, to system od razu padnie. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak fotowoltaika zachowuje się w różnych warunkach, w tym na przykład w pochmurne dni, w okresie jesienno-zimowym, czy w nocy.Fotowoltaika a zachmurzenie


Czy pochmurny dzień wpływa na wytwarzanie energii słonecznej? Czy mamy powody do zmartwień, gdy na niebie brakuje słońca? Niestety zachmurzenie może wpływać na pracę instalacji fotowoltaicznej. Kiedy słońce chowa się za chmurami, panele nadal mogą  produkować energię elektryczną, ale ich wydajność może spaść o 10%, czy nawet 25% energii wytwarzanej w porównaniu ze słonecznym dniem. Okresem o najniższym nasłonecznieniu jest czas od listopada do stycznia, więc niestety możemy odczuć poważny dyskomfort.


Raz, że zimą dni są krótkie, więc fotowoltaika produkuje mniej energii przez krótką czas operowania Słońca. Dwa, że miesiące zimowe charakteryzują się także opadami śniegu, które niestety mogą przykryć panele słoneczne. W takich przypadkach warto podjąć natychmiastowe działania w celu poprawienia ich osiągów, co jest jednoznaczne z koniecznością wyczyszczenia paneli. Ważne, aby zrobić to bardzo delikatnie.


Warto w tym miejscu wspomnieć, że spadek wydajności zależy nie tylko od zachmurzenia, czy zaśnieżenia paneli,  ale również od ich jakości. Jeśli sięgniemy po najlepsze rozwiązania, to mamy szansę uniknąć rozczarowania, ponieważ świetnie sobie radzą w wychwytywaniu światła słonecznego, w tym również są w stanie wychwycić czerwone i niebieskie długości fal. W klimacie, gdzie przez większość czasu przeważają pochmurne dni, jak również w miejscach, gdzie dach jest częściowo zacieniony przez drzewa w określonych porach dnia, takie innowacyjne panele są nie tylko warte rozważenia, ale również konieczne.Fotowoltaika w nocy


O ile w przypadku pochmurnych dni dobre panele fotowoltaiczne mogą nam pomóc, tak już w nocy nie. Gdy słońce zachodzi i robi się ciemno, panele fotowoltaiczne przestają generować energię. To jednak nie oznacza, że jesteśmy zdani sami na siebie i musimy obejść się bez energii elektrycznej. Do nadejścia nocy można się przygotować. Jedyne, co trzeba zrobić, to odpowiednio balansować zapotrzebowaniem na energię.


Do tego zadania przydadzą nam się inteligentne liczniki, jak również specjalistyczne aplikacje, które dają możliwość sprawdzenia, ile energii zostało zużyte, a ile zostało. Dzięki temu można ograniczyć zużycie do ilości wygenerowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Tym sposobem uda nam się uniknąć pobierania energii z sieci i nie będziemy musieli obawiać się dodatkowymi rachunkami, gdyż nasze gospodarstwo domowe będzie zasilane energią, która została wyprodukowana przez panele słoneczne w ciągu dnia.


Podsumowując, widać, że instalacja fotowoltaiczna może sprawdzać się również wtedy, gdy ilość promieniowania słonecznego jest ograniczona. Aby zapewnić sobie jak najlepszą wydajność takiej instalacji, warto postawić na jak najlepsze rozwiązania. W razie trudności z wyborem zawsze możemy zgłosić się do fachowców, którzy nie tylko sprzedają panele słoneczne, ale również służą swoim doradztwem.Nasi strategiczni partnerzy